Jakub Nečas: Nechci být jen glue guy. Zajímá mě draft NBA!

Jakub Nečas je jedním z českých hráčů působících v americké univerzitní soutěži NCAA. Po třech letech na méně známé univerzitě Duquesne míří na univerzitu South Carolina. Důvod? Prostý. Ambice. Chuť ukázat, že má na víc. Větší jeviště. Lepší soupeři. Vyšší úroveň basketbalu.

Přecházíš z univerzity Duquesne na South Carolina. Měníš basketbalový program nebo jdeš za vzděláním?

Měním basketbalový program. Konference SEC kde South Carolina hraje, je jedna ze tří nejlepší konferencí, ne-li ta nejlepší. Je to nová výzva, kterou jsem ochoten podstoupit a těším se na ni.

Takže odpovědí na otázku „proč“ jsou lepší basketbalový program a vyšší basketbalová úroveň?

Je to tak. A zároveň si myslím, že na Duquesne už jsem se neměl kam posouvat. Byly tam nějaké ne přímo neshody s trenérem, ale nerozuměli jsme si, kam se chci vyvíjet. Proto jsem se rozhodl změnit působiště.

My už jsme spolu dělali rozhovor před dvěma lety. Tehdy jsi říkal, že univerzity nemohou kontaktovat hráče jiných univerzit přímo během sezóny, že k tomu slouží transfer portal.

Ano, to platí. To se během sezóny nesmí.

A k tomu jsi mi právě řekl. Cituji: „Musíte si být sami sebou tak jistí, že nejdříve řeknete své univerzitě sorry, nepřijedu, tím se otevřít transfer portalu a doufat, že lepší škola bude mít zájem.“ Takže sis byl sám sebou jistý?

Ano, věřil jsem si, že ta nabídka přijde. Měl jsem slušnou sezónu, asi tu nejlepší, co se týče čísel a minutáže, takže jsem si byl sám sebou jistý, že nějaká nabídka přijde.

Evidentně přišla, když měníš působiště. Kdo dál se ozval?

Ozvali se mi z VCU (Virginia Commonwealth University) což je jeden z nejlepších programů v konferenci, kde jsem hrál. Ozvali se mi z BSU (Boise State University), které má velkou tradici výher v konferenci Mountain West a teď přechází do konference Pac-12 za slavnou univerzitou Gonzaga. Ale South Carolina byla ta nejlepší soutěž, která se mi ozvala.

Bavíme se o trenérovi Dru Joyceovi? Kamarádovi LeBrona Jamese, který tě přijel lanařit pro Duquesne University osobně do Česka?

Ano. Ke konci se moje pozice nevyvíjela, jak jsem si myslel, že se bude vyvíjet. Tam jsme měli neshodu. On mě viděl jako ultimátního glue guye. Minuty se možná zlepšovaly, ale nějaká zodpovědnost se určitě nenavyšovala.

Nebude ti chybět punc univerzity, která se přátelí s LeBronem Jamesem?

Ne, LeBron nám dodával spoustu bot a vybavení, mám od něj asi osm párů, samozřejmě to dobře znělo, ale třeba na zápas nikdy nepřišel. Osobně jsem ho viděl jenom jednou. Nikdy jsme od něj neměli nic než vybavení.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený PUMPA Basket Brno (@basketbrno)

Rozhodnutí změnit působiště bylo čistě tvoje? Do jaké míry ses radil se svým agentem Phillipem Parunem nebo rodinou?

Rozhodnutí, že odejdu, bylo čistě moje rozhodnutí. Ale samozřejmě jsem se radil s rodinou, s blízkými, s mým agentem Phillipem Parunem, který přispěl názorem a dalšími informacemi.

Máš za sebou tři sezóny v nejvyšší divizi NCAA. Jak ses změnil jako hráč?

Uvidíme, kým opravdu jsem. Na Duquesne jsem plnil roli glue guye, který vyplňuje prostor, kde dělá tým ty největší chyby, s čím zrovna bojuje. Struggles. V tom si myslím, že jsem zůstal týmovým hráčem, jako jsem byl v Brně. Ale myslím si, že jsem se vyvinul, co se týče individuálních dovedností a samozřejmě i úspěšnosti střelby

Před dvěma lety jsi ohledně draftu NBA řekl, že na něj nemyslíš ani náhodou. Jak se změnil tvůj pohled na draft NBA?

Musím myslet na to, co bude po NCAA kariéře, takže jsem se rozhodl jít na větší platformu, do lepší konference, kde budu hrát třeba proti Floridě, která dva roky zpátky vyhrála National Championship tj. celou NCAA a proti dalším týmům, které byly v žebříčku mezi nejlepšími celé první divize.

Jinými slovy draft tě zajímá.

Určitě.

Uvidíme tě v létě v reprezentačním dresu?

Mám schůzku s Lubošem Bartoněm a Jiřím Welschem. Bavíme se o tom, jak bychom to mohli vymyslet. South Carolina o tom ví. Byla to jedna z podmínek mého rekrutování, jsou obeznámeni s tím, že bych chtěl reprezentovat a podporují to.

Potkáváme se na NBL v Brně na Vodovce. Nepřipadáš si tady jako na okresním přeboru?

Určitě ne. Vodovka je nádherná hala a některé univerzitní haly nemají takovou kvalitu jako Vodovka. Basket je opravdu velmi jiný. Určitě mi to nepřijde jako sestup kvality nebo špatný basket. Je to prostě jiný basket, jiný styl. Je to víc zaměřené na off ball, na clony na míč, zatímco v NCAA si primárně vezmou tři nejlepší hráči balon a můžou si dělat, co chtějí. To je to, co já jsem zažil na Duquesne.

Během zápasu jsi seděl vedle taťky. O čem jste si povídali?

Všechno je o basketu. Oba dva to prožíváme. Já jsem asi víc klidný a zaměřuju se na pozitivní momenty pro Basket Brno. On se víc zaměřuje na ty negativní stránky, takže si myslím, že máme mezi sebou dobrý balanc a dokážeme se o tom bavit. On bere moje názory a já beru jeho.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený PUMPA Basket Brno (@basketbrno)