Vítězové a poražení olympijského turnaje

Olympijský turnaj je u konce a byl skvělý. Svetislav Pešić, aby motivoval své svěřence, prohlašoval, že sestava USA v Paříži je silnější než Dream Team Barcelona 1992. Jak to porovnat? Tituly NBA? Výše kontraktu? Výsledky tehdy byly dominantnější. Ale doba se ohromně proměnila. NBA je dnes globální soutěží se spoustou neamerických hráčů a ti tam hrají dominantní roli. V kontextu doby už nikdy žádný tým nebude tak hvězdný jako ten v roce 1992. To byli basketbaloví profesionálové na olympiádě poprvé. To je kontext. To je realita.

Zpátky do Paříže. Narvaná hala na každý zápas. Mediální pozornost, jakou žádný jiný týmový sport neměl. Skvělé sportovní výkony. Příběhy překračující hranice sportu. Legendy basketbalu na hřišti i v hledišti. Legendy francouzského sportu, zpěváci, herci, celebrity, politici. Svět se těšil na olympiádu s diváky. Diváci se těšili na olympiádu.

Medaile jsou rozdány. Někdo vyhrál, někdo prohrál. Někdo je hrdinou, i když nezvítězil.

LeBron, Steph, KD a spol.

Jak moc musí svět americký tým potupit zpravidla na mistrovství světa, aby na olympiádu přijela nějaká „rozumná“ sestava? Po ostudě v Číně 2019 přijely hvězdy do Tokia. Po loňském mistrovství světa taky bez medaile se zvedl LeBron, že chce jet do Paříže. No, a když se zvedl „dědek“ LeBron, tak se začali hlásit další zájemci. Avengers 2024 to dokázali.

LeBrona ještě čekají rodinná pouta v Lakers, ale na mezinárodní scéně už má (asi) splněno. Odchází jako král. MVP olympijského turnaje. S vlajkou na lodi zahájil olympiádu, se zlatem na krku může jako poslední při odchodu zhasnout v šatně. Nikomu nemusí nic dokazovat. Už všem všechno dokázal. I když jsme v redakci tým Jordan, všechen respekt LeBronovi.

Nezapomínejme ale, bez koho by tu olympiádu nevyhrál. Steph Curry získal první zlato. Motivace mu prýštila z očí. On byl klíčovým hráčem semifinále proti Srbsku i ve finále proti Francii. Neomylný trojkostroj. Hoď to Stephovi a vrať se do obrany, byla spolehlivá taktika na konci semifinále i finále.

KD má čtvrté olympijské zlato. To nikdo nikdy v týmových sportech mezi muži nedokázal. Not bad. Vydrží do Los Angeles? Není třeba jmenovat všechny jejich spoluhráče, ale jedno jméno si ještě připomeňme. Jayson Tatum. Bude chtít po tomhle ještě reprezentovat? Kdo by v L.A. nechtěl, ale Paříž 2024 byla pro něj jistě kyselé jablíčko, i když pozlacené.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený FIBA (@fiba)

Francie

Znalec francouzského basketu Vojta Hruban prohlásil v podcastu Pod košem: „Jestli Francouzi nezískají zlato, tak budou zklamaní.“ Jistě jsou zklamaní. Wemby to oplakal. Beztak se jim honí hlavou, kdybych tu střelu proměnil, to byla zbytečná ztráta, to musím dávat… Papírově neměli přejít přes Kanadu ve čtvrtfinále. Papírově neměli přejít přes Němce v semifinále. Papírově neměli porazit Američany ve finále. Dosáhli na maximum. Někdy papírové předpoklady nevyjdou, ale někdy zkrátka ano. Odehráli skvělý turnaj. Uspořádali skvělý turnaj. Olympijské finále není málo. Co by za to jiní dali. Třeba Kanaďani, Australani, Němci, Řekové.

Srbsko

Někteří Srbové končili semifinále proti USA v slzách. Neměli Američany úplně na lopatě, ale rozehrané to měli výborně. Dokázali se ale přepnout na touhu po jakékoliv medaili a zápas o bronz zvládli lépe než Němci.

Jak se říká, základní část a play-off jsou jiné soutěže. Platí to o NBL, NBA i olympijském turnaji. Ve skupině Srbové nepřesvědčovali. Američani jim naložili. Jižní Súdán jim byl vyrovnaným soupeřem v zápase o postup. Australani je měli na lopatě, ale Srbové se vrátili z -24 a po prodloužení proklouzli do semifinále. První olympijská medaile od roku 2016. Odplata Němcům za finále mistrovství světa 2023. Daleko za nimi favorité na medaili z Kanady či Austrálie. Kdo to viděl, tak (zas a znovu) potvrdí, že Joker je Bůh. Radost ho sledovat. A podle všeho to byla radost i pro něj. NBA je práce, tohle byla zábava s kamarády.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený CBS Sports (@cbssports)

Německo

Němci nejsou ani tak poražení jako spíš zklamaní. Odehráli skvělý turnaj. Po titulu mistrů světa 2023 toužil podle Dirka Nowitzkého nejlepší německý národní tým v historii i po olympijské medaili. Byli blízko a daleko zároveň. Základní skupinu proti Francii, Japonsku a Brazílii zvládli ve velkém stylu. Čtvrtfinále proti Řecku měli od druhé čtvrtiny pod kontrolou. První poločas semifinále proti domácí Francii navazoval na zápas ve skupině, ale pak převzali otěže domácí a na Němce zbyl souboj o třetí místo. Tam ale přišli Srbové mnohem lépe nastavení. S větší energií a touhou po medaili. A taky se skvělým Jokićem. Němci bramboroví. Strůjce bronzové medaile z Eurobasketu a titulu mistrů světa trenér Gordon Herbert u týmu končí. To se vědělo předem.

Austrálie

Australani měli roky vynikající národní tým. Několikrát byli ve skvělé pozici a kráčeli za velkou medailí. V Číně 2019 „měli“ vyhrát zlato, ale nedotáhli to. Bronz z Tokia je největším úspěchem této generace. V Paříži ve čtvrtfinále proti Srbům vedli o 24 bodů! Ano, balon je kulatý, stát se může cokoliv. A stalo se. Při největším comebacku v historii olympijských her nechceš být na straně poraženého týmu. Nechceš být tím, kdo si to nechal protéct mezi prsty. Australany čeká přestavba. Roky platilo, že národní tým rovná se Patty Mills. To se teď změní. Čas ukáže, co to bude znamenat pro „Boomers“.

Řecko

Řekové mají dva reprezentační výběry. S Giannisem a bez Giannise. Bez Giannise to někdy stačí třeba na Čechy. S Giannisem porazili v olympijské kvalifikaci Slovince s Lukou nebo Chorvaty v nejsilnější možné sestavě. Giannis je nezastavitelný, ale ani on není všemocný. I s ním Řekové doplácí na slabší šířku kádru. V šesti lidech vydřeli výhru nad Austrálii v základní skupině. Thomas Walkup zahrál nejlepší zápas na turnaji. Díky skóre proklouzli do čtvrtfinále. Zahráli vynikající první čtvrtinu proti Němcům, ale to bylo všechno.

Řecko je basketbalová země. Lidi basket milují. V Athénách jsou dva euroligové týmy. Panathinaikos letos vyhrál titul. Jsou top evropským týmem, ale na světové scéně k okruhu favoritů nepatří.

Kanada

Po olympijských hrách typický reprezentant přívlastku „poražený“. Nebo „zklamaný“, chcete-li.

Není to tak dávno, co kanadský národní tým na velkých turnajích budil jen pramálo respektu, pokud se na ně vůbec dostal. To se ale docela rychle změnilo, s přibývajícími kanadskými hvězdami NBA a jejich rostoucí ochotou reprezentovat se najednou Kanada jeví jako naprosto legitimní účastník širší party favoritů. A pokud někdo tvrdil, že do Paříže veze svůj vlastní „Dream Team“, který je po Američanech favoritem číslo 2, nebyl úplně za blázna.

Shai-Gilgeous Alexander, Jamal Murray, Dillon Brooks, Lu Dort … spolu se spoustou dalších jsou to velká jména a skvělí hráči, kteří už v NBA leccos dokázali. Jenže na olympijské scéně jsou pořád nováčky a břemeno favoritů je pro ně pořád zřejmě příliš těžké. On by se tenhle faktor v kombinaci se specifiky FIBA basketbalu mohl dost dobře projevit i na Američanech, jenže ti (kromě nezpochybnitelně vyšší kvality) mají i své veterány, kteří tomu tlaku umí čelit. Kanada typického veterána nemá. A tak se před třemi lety složila pod tlakem už v kvalifikaci proti Čechům, letos pak neustála ve čtvrtfinále bouřící francouzské publikum (a francouzskou výšku + kilogramy). Odjíždí bez medaile, na kterou si bezpochyby myslela.

Kanaďané jsou na správné trase, jen bude možná delší, než si sami mysleli.

Jižní Súdán

 

View this post on Instagram

 

A post shared by South Sudan Basketball (@ssbfed)

Sport jsou příběhy. Olympiáda jsou příběhy. Sportovní i lidské. Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Prý. Ale kdo tam jede, nechce být poslední. Hateři psali: „Nebude Slovinsko, nebude někdo z dvojice Řecko/Chorvatsko a nebude ani někdo z Litva/Itálie (tady možná nebudou nakonec oba). Ale hlavně, že tam bude Japonsko a Jižní Súdán, kteří dostanou od všech šišku a zas pojedou dom. Ale jsou ze správné části světa, kde jsou zajištěná místa i pro týmy do počtu.“


Súdán zažil dvě krvavé občanské války. Kruté tak, jak si v klidném středu Evropy neumíme představit. Ta druhá trvala 22 let a skončila až v roce 2005. Nejdelší válečný konflikt v historii celé Afriky. Jih čelil etnickému a náboženskému útlaku severu a toužil po autonomii. Suverénním státem se stal v roce 2011, ale rájem na zemi se nestal. Následoval boj o moc. Chudoba. Hlad. Nemoci. Nejvyšší kojenecká úmrtnost na světě. Uprchlíci a potomci uprchlíků jsou po celém světě. Někteří z nich se dali na basketbal… Hateři mohou namítat, že jsou to klasičtí reprezentanti, protože babička… Ano, Carlick Jones i JT Thor se už narodili v USA. Ale Nuni Omot se narodil v přeplněném uprchlickém táboře s nedostatkem jídla v keňském Nairobi. Po třech těžkých letech se rodina díky podpoře americké organizace pomáhající uprchlíkům dostala do Minnesoty. Každý z těch kluků má svůj příběh. Snad se na to Netflix jednou podívá zblízka. 

Klíčovou postavou celého příběhu je ale Luol Deng. Ten se narodil v Súdánu v oblasti, která je dnes již Jižním Súdánem. Když mu bylo 5, rodina před válkou odešla nejprve do Egypta, později získala politický azyl v Londýně. Z nadějného basketbalisty nakonec bylo 15 sezón v NBA včetně dvou All Stars výběrů. V roce 2006 získal britský pas a v roce 2012 reprezentoval velkou Británii na olympijských hrách v Londýně. V roce 2013 byla založena basketbalová federace Jižního Súdánu a v roce 2014 olympijský výbor. Nepochybně má vyděláno, přesto se vrátil do Afriky pomáhat rodné zemi. Nechal vybudovat hřiště, založil hráčské programy, přivedl trenéry. Od roku 2019 je předsedou federace a zároveň i asistentem trenéra národního týmu. Jak vyšlo během Her najevo, několik let dotoval ze svých peněz chod národního týmu. Letenky, haly, hotely… V Jižním Súdánu není mimochodem jediná krytá hala…

Do Paříže se dostali jako nejlepší africký tým na mistrovství světa 2023.

V Paříži je čekala skupina s Portorikem, USA a Srbskem.

První zápas s Portorikem a výhra 90:79. Mimochodem v hale jim pustili hymnu Súdánu… To je skoro jako kdyby našim v 80.letech pustili sovětskou…

Zápas s USA byl z určitého úhlu pohledu bizarní. Nejchudší stát na světě proti velmoci číslo jedna. HDP celého státu proti platům 12 hráčů. Výsledek 103:86 pro USA.

Přímý souboj o postup proti Srbsku byl dlouho vyrovnaný. Nakonec to Srbové urvali v poslední čtvrtině. V tabulce týmů na třetích místech nakonec měli horší skóre než Brazílie a Řecko.

Někteří hráči opouštěli po zápase se Srbskem palubovku v slzách, ponechme stranou některá v emocích vyřčená nešťastná pozápasová vyjádření. Takřka jedenadvacet tisíc fanoušků je vyprovázelo aplausem.

A Jižní Súdán je hrdý.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by South Sudan Basketball (@ssbfed)

Divácký zážitek. V Paříži i u obrazovek.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Eurohoops.net (@eurohoops_official)

Kdo jste byli v Paříži či Lille, máte zážitky do konce života. Fantastická atmosféra, krásné zápasy, nejzářivější hvězdy světového basketbalu naživo. Ale i v televizi to bylo skvělé. Přenosy zase o kus na jiné úrovni. Dynamické záběry, stále se měnící úhly záběrů, zpomalovačky, pohledy z různých kamer. To bylo jak videohry a ne živý turnaj. Nádherná palubovka. Nebo se ta mozaika uvnitř trojky někomu nelíbila? Návrat ke statickým kamerám v NBL, ACB, Eurolize i NBA bude trochu krok zpět. Logicky. Olympiáda je zkrátka výjimečná událost. Sportovně i technologicky.

Kdo vyhraje v Los Angeles 2028?

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený BasketNews (@basketnews)

Nevíme.

Ale pár čísel.

LeBron James, 39 let.

Steph Curry, 36 let.

Kevin Durant , 35 let.

Kdo vás zaujal z amerického týmu kromě těchto tří? Kdo se ukázal jako budoucí lídr národního týmu USA? Los Angeles 2028 bude jistě velké lákadlo pro všechny americké sportovce včetně basketbalistů. Do Paříže přivezli absolutně to nejlepší, co po palubovkách NBA momentálně běhá. Ve finále to stačilo na Francouze o 11 bodů. V semifinále to na Srby stačilo o 4 body. Konec diskuzí po porážkách Američanů na mistrovství světa na téma „Kdyby přijel LeBron.“ Basketbalový svět na turnajích FIBA Američany definitivně dohnal. Ne že bychom to nevěděli už dříve. Musí předvést a přivézt to nejlepší, aby uhájili své pozice. Velká trojka 35+ to dokázala. V roce 2028 bude mít KD 39 let. Páté zlato by mohl získat. Zkušený mentor bude v týmu potřeba, ale budou za 4 roky Booker nebo Tatum takovými hráči jako jsou dnes LeBron, Steph, KD?

Wembymu je 20 let. Viděli jsme slzy zklamání po finále. Toužil po zlatu. Hrál skvěle. Ve svém věku neměl na turnaji konkurenci. Ukázal, co v něm dřímá a nabral FIBA zkušenosti jako žádný z mladých Američanů.

NBA Draft 2024.

1. Zaccharie Risacher, Francie.

2. Alex Sarr, Francie.

6. Tidjane Salaun, Francie.

Není důvod se bát o budoucnost francouzského basketbalu. Spíš se ukázalo, že smyčka okolo Američanů se utahuje. Los Angeles bude pro Američany povinné zlato. O to víc při chuti budou další. Francie. Srbsko. Kanada.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený BasketNews (@basketnews)


Foto: FIBA